Методический электронный образовательный центр Министерства образования Оренбургской области и Оренбургского государственного университета

Учителю
  • Быстрый поиск
  • Расширенный поиск
Тип материала:
Разделы:
Темы:

20. Джейн Эйр (Аленская И.А.)

Текст урока

  • Конспект

     Аленская Ирина Андреевна 
    учитель английского языка 
    МОАУ ООШ №63 г.Орска
    Название предмета Английский язык
    Класс 11
    УМК Английский в фокусе, под ред. Афанасьевой О.В., Дули Д, Михеевой И.В., 2012
    Уровень обучения базовый
    Тема урока: «Джейн Эйр»
    Общее количество часов, отведенное на изучение темы 1
    Место урока в системе уроков по теме 8 урок из 13
    Цель урока 
    познавательный аспект: формирование навыков чтения
    развивающий аспект: овладение учащимися художественными средствами (гипербола)
    воспитывающий аспект: расширение кругозора учащихся, приобщение к культуре и литературному наследию изучаемого языка.
    Задачи урока 
    - развитие навыков чтения  с детальным пониманием текста
    - усвоение учащимися лексических единиц
    - развитие умений анализировать и перерабатывать полученную информацию.
    
    Планируемые результаты 
    Предметные: совершенствование навыков чтения
    Метапредметные: расширение кругозора, знакомство с авторами и произведениями английской литературы
    Личностные: формирование осознанного, уважительного и доброжелательного отношения к людям.
    Техническое обеспечение урока компьютер.
    Дополнительное методическое и дидактическое обеспечение урока (возможны ссылки на интернет-ресурсы) карточки с заданиями, рабочая тетрадь.
    
    Содержание урока
    I Орг момент.
    Hello children! I’m glad to see you. How are you today? Did you go shopping last weekend? What did you buy? Do you like buying books?
    II Речевая зарядка.
    Your home task was to study the information about Charlotte Bronte. There are some years in the text. Can you say them properly?
    1816
    1855
    1821
    1857
    1849
    1853
    1847
    
    III Проверка домашнего задания.
    Make up questions about Charlotte Bronte’s biography. 
    1. was/ where/she/born?
    2. first/was/her/job/what?
    3. many/ novels/how/she/write/did?
    4. novel/was/after/death/published/which/her?
    5. what/names/novels/are/of/the/the?
    6. Jane Eyre/is/what/about?
    
    Now ask these questions to your classmates. You can chose yourself whom to ask.
    Учащиеся по цепочке задают вопросы и отвечают на них.
    
    Задание пониженого уровня. 
    Complete the table using the information from the text.
    Name of the writer
    Years of life
    jobs
    books
    Most popular book
    The main character
    Other characters
    
    
    
    
    
    
    
    
    IV Целеполагание 
    Today we are going to read the extract from Charlotte Bronte’s most popular novel Jane Eyre.
    
    V Активизация навыков чтения. Предтекстовый этап.
    
    Read the first paragraph of the extract. 
    What do you know about:
    the way of life in those times? (servants, master)
    John’s attitude to Jane? (dislike, bullied, strike, abuse)
    Jane’s attitude to John? (feared, terror, helpless, shrank)
    How do you think, what happened next?
    
    VI Текстовый этап
    Read and listen to the whole story. Were your predictions correct?
    
    p.34 ex.2b Read the text and mark the sentences True, False or Doesn’t Say. Which words/phrases helped you decide? You have 5 minutes.
    
    1. F (He bullied and punished me… continually)
    2. T (Mrs Reed was blind and deaf on the subject)
    3. T (She never saw him strike… though he did… behind her back)
    4. F (That is for your impudence… your sneaking way… and the look… in your eyes)
    5. DS
    6. F (you are like the Roman emperors)
    7. F (Eliza and Georgiana had run for Mrs Reed)
    8. T (How disgraceful to fly at Master John!)
    
    P 34 ex 3a Match the underlined words with their definitions below. You have 5 minutes.
    
    Задание для подготовки к ЕГЭ (словообразование)
    WB p 16 ex 3a. Form words using dis-, -ence, -ion, pre-, -less, -ant. Find the examples in the text and translate the sentences.
    
    WB p 16 ex 3b Use the words to complete the sentences.
    
    Look at information on page 35. What is Hyperbole?
    Ex5a Find an example of hyperbole in the second paragraph (he spent some three minutes in thrusting out his tongue at me as far as he could, without damaging the roots)
    Ex 5b Use the words in brackets to rewrite the sentences using hyperbole.
    
    
    VIII Послетекстовый этап
     Ex 6 p35. Read and listen to the extract again. Which of the adjectives best describe John? Jane? Give your arguments.
    
    Задание повышенного уровня. Retell the story from the extract in the name of other characters (John, Mrs Reed, one of the servants, one of the sisters) Questions on these card will help you. – карточки с заданиями
    
    IX  Подведение итогов, предъявление домашнего задания
    Thank you for your work today. Would you like to read the whole novel?
    
    Your home task is in your workbooks – WB p16 ex 1,5, a task for an extra mark SB p35 ex8.
     

    Автор(ы): Аленская И. А.

    Скачать: Английский язык 11кл - Конспект.docx

Задания к уроку

Другие материалы